Všichni ho známe. Keře s plody oranžovými až červenými rostou planě podél polních cest, v remízkách, na okraji lesů. Když jsem byla malá, sbírala jsem šípky a navlékala je na nit a vyráběla si tak korálky. I dnes je sbírám, ale nyní je využívám úplně jinak. Naši předkové již dávno věděly, že jsou plné vitamínů. Nejvhodnější období sběru je září až říjen, takže právě teď.
Mám ráda barevný podzim. Barevné listnaté lesy, kdy převažuje hnědá, hnědočervená, oranžová, oranžovočervená, žlutá. Pastva pro oči. Sluníčko hřeje ještě z posledních sil, a nejen šípkové keře ukazují na odiv své krásné plody.
Z šípků vyrábím samé dobroty, plné vitamínů a zdraví prospěšných látek.
Suším šípky na čaj. Ty menší kousky zbavím „bubáka“ a usuším na síťce. Před použitím rozdrtím a přidávám do svých čajových směsí.
Větší šípky rozpůlím, zbavím semínek a chloupků, opláchnu ve vodě. Je to taková „piplačka“, ale stojí to za to.
Takto zpracované plody naplním do skleniček a zaleju medem. Šípek v medu je moc velká dobrota. Pravidelně užívám a marodím doopravdy minimálně.
Zbylý očištěný oranžový poklad vložím do pomalého hrnce, přidám trochu cukru, trochu vody a 10 hod na „pomalo“ nechám pracovat. Hmotu rozmixuji a naplním do skleniček. Máme marmeládu, nebo šípkový protlak. Je výborný na vánoční cukroví, nebo na šípkovou omáčku….ňam, ňam.
Samozřejmě nastane situace, kdy už nemůžu šípek ani vidět, nebaví mě čistit a odstraňovat semínka….takže plody, co zbydou, jen rozříznu a nacpu do sklenice. Přidám celou skořici, hřebíček, zaleju vodkou, aby bylo vše ponořené a nechám cca tři týdny macerovat. Občas protřepu. Tekutina se začne barvit do sytě červené barvy. Poté scedím, nejdřív přes hrubé sítko, pak jemnější a nejjemnější. Svařím si cukr s vodou……v poměru 130 ml vody, 180 g cukru. To říká recept, ale protože já se snažím cukr minimalizovat, určitě dávám cukru daleko míň. Vychladlou vodu vliji do scezeného šípkového alkoholu. A mám další šípkovou dobrotu. To by bylo, aby se mě chřipka zdaleka nevyhnula…😊
Prokázané účinky šípku na tělo: (….jsem samozřejmě opsala…. 🙂 )
A co z něj vyrábíte vy? Napište mi….