Armádní muzeum Žižkov

Se zájmem jsem poslouchala rozhovor Lucie Výborné na radiožurnálu s ředitelem Vojenského historického ústavu a vojenským historikem Alešem Knížkem. 28. října 2022 se po čtyřleté rekonstrukci otevřou dveře komplexu budov Armádního muzea na Žižkově.

Plakát, zdroj: https://www.vhu.cz/

Poutavě vyprávěl o tom, jak muzejníci přečíslovávali a přejmenovávali předměty a schovávali je před Němci. Některé sbírky byly zazděné v kancelářích, některé byly schované v kotelně pod stadionem Sparty, některé sbírky si rozebrali zaměstnanci Vojenského historického ústavu a uschovali doma, nebo po příbuzných. Nyní po rekonstrukci zase uviděli světlo světa.

Tisíce exponátů ve výjimečných prostorech, zněla pozvánka k prohlídce.

Nedala se odmítnout. Nebo, že bych byla zvědavá ženská? Dojeli jsme vlakem. Muzeum je kousíček od hlavního, vlakového nádraží, tam jsme došli pěšky. Zařadili jsme se do fronty před vchodem. A úderem desáté hodiny se dveře otevřely a nás pohltila budova, jako stovky jiných návštěvníků. Je tedy fakt, že jsem je nepočítala, ale bylo nás opravdu hodně 😊.

Před muzeem

A doopravdy to stálo za to….

Expozice Armádního muzea Žižkov je rozčleněna na sedm základních částí, podle jednotlivých historických úseků, které mapují vojenské dějiny českého území a českou státnost. Více na https://www.vhu.cz

Od počátku do roku 1740:

Od počátku do roku 1740

1740 – 1914:

Figuríny jako živé

Zákopy:

V zákopu

1918 – 1938:

1918-1938

1938 – 1948

1938-1948, zdroj: https://www.vhu.cz/

Od roku 1948:

Po roce 1948

Už si pěknou chvíli lámu hlavu s tím, co se mi vlastně líbilo nejvíc. Nedokážu říct. Každá expozice je něčím výjimečná. Figuríny, jako živé, vás lákají k doteku, v zákopech cítíte děsivou realitu daného místa, před státními symboly skoro stojíte v pozoru, množství uniforem, informací, vjemů, exponátů, až oči přecházejí. Určitě jedna návštěva muzea nestačí, člověk nedokáže všechno najednou pojmout.

Nebudu víc prozrazovat, jděte se podívat sami. Doopravdy, stojí to za to….. Součástí muzea je kavárna Cafe Kupka , která se nachází v nejvyšším patře. Má venkovní terasu, ze které je výhled na velkou část historické Prahy. Bohužel tu jsme už nestihli, chvátali jsme na vlak, zdrželi jsme prohlížením jedinečných exponátů.

Víte o tom, že v knihovně Vojenského historického ústavu mají k dispozici i dva výtisky knihy Stále tajné aneb jak jsem sloužil v Mladoticích? 😊

Zajímá mě, co zaujalo na výstavě nejvíc vás…. napište mi do komentáře….

Autorka knihy "STÁLE TAJNÉ aneb jak jsem sloužil v Mladoticích".
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů