Světla na bunkry

Chtěli se bránit, ale nemohli……

Dne 23. září 1938, tedy před 85 lety, byla vyhlášena prezidentem Československé republiky dr. Edvardem Benešem všeobecná mobilizace branné moci. Během dvou dnů nastoupilo více jak 1 mil. odhodlaných mužů ke svým jednotkám k obraně Československa. Bránit a bojovat ale bohužel nemohli. Na počest jejich odvahy a odhodlání od roku 2016 probíhá akce nasvícení prvorepublikového opevnění podél hranic na celém území bývalého Československa.

Osvícený řopík 36 B

K akci se letos podruhé připojil i klub KPHVJ Mordové rokle u Milovic.  Sice se nachází ve vnitrozemí, ale do svého skanzenu, získali Řopík 36 B. O tom jste se již mohli dočíst v mém příspěvku „Operace řopík“. Úplně zapadá do konceptu vojenské historie, a má zde již své čestné místo. Bunkr se zde pěkně zabydlel. Je hýčkán, opraven, získal nové dřevěné prvky, prostě je náležitě rozmazlován. Zaslouženě.

Uvnitř
Uvnitř bunkru
Desatero povinností

V sobotu 23. září večer, přesně ve 20 hodin s úsměvem zazářil, a připojil se k ostatním osvětleným opevněním. Přítomní si připomněli nejen jeho historii, ale i dobu před 85 lety a důstojně uctili památku československou hymnou. Jsem ráda, že jsem mohla být u toho.

A co vy? Zúčastnili jste se také této akce? Třeba na jiném místě? Podělte se s námi o vaše dojmy nebo i fotografii z „vašeho“ bunkru.

Zdroj: svetlanadbunkry.cz

Autorka knihy "STÁLE TAJNÉ aneb jak jsem sloužil v Mladoticích".
Komentáře
  1. Martin Polák napsal:

    Dobrý den. Areál Mordové rokle není u Milovic, ale v Lipníku. Obec klub dostatečně podporuje a tak je škoda, že se pořád uvádí jméno města na opačné straně bývalého vojenského prostoru Mladá. Bohužel Milovice jsou zažité pro označení místních lokalit, takže se tomu nedá cokoliv vytknout. Ovšem, kdyby jste si někdy vzpomněla a uvedla Obec Lipník, bylo by to pro jeho občany vždy milé gesto. Hezký den přeji.

    • Ladislava Hrabovská napsal:

      Vážený pane Poláku, děkuji za upozornění a omlouvám se za nepřesnost. Polepším se…. 🙂 L.H.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů