Velitelství 10. letecké armády v Hradci Králové

Pokud jste četli knihu, „Stále tajné aneb jak jsem sloužil v Mladoticích“, určitě jste několikrát narazili na zmínku o tom, že  Mladotice byly záložní stanoviště 10. letecké armády. Hlavní sídlo bylo  v Hradci Králové. V případě napadení a zničení velitelství, by se řídil vojenský útok ze záložního stanoviště. Ano, to je teorie. Nikdy k tomu naštěstí nedošlo. A protože cílem dnešní výletní cesty byl Hradec Králové, jistě pochopíte, že mě velice zajímalo, kde velitelství bylo, jak budova vypadá, co je tam dnes…..jsem prostě ženská zvědavá…:-).

Z vyprávění vojáků jsem věděla, že stavba je na náměstí, nebo v těsné blízkosti, že je to budova, která by se dala snadno zničit, je na ráně. To mi jako indicie úplně stačilo.

Budova kasáren – obdélník z budov s bílou střechou

Z Bílé věže na Velkém náměstí se před námi rozprostřel Hradec Králové jako na dlani. Stačilo vyšlapat více jak 200 schodů a bílá střecha kasáren mě praštila do očí.  

Pohled z Bílé věže

Pěchotní kasárna se skládají ze čtyř velkých budov, které tvoří obdélník s nejdelší stranou 163 metry. Všechny budovy mají silné zdi a klenuté přízemní místnosti. Jsou spojeny krátkým traktem, kterým se přechází z jedné budovy do druhé.  Do všech vedou vchody z velkého dvora.  Fasády na hlavních budovách mají velmi střídmé členění. Vypadají velmi prostě. Kasárna pocházejí z let 1785 – 1788.

kasárna

Neporušený je pouze jeden vchod, ten z Komenského třídy. Malým okýnkem ve vratech lze nahlédnout dovnitř.

Vchod z Komenského třídy
Nakouknutí dovnitř

Budovy jsou zčásti opuštěné, soudím podle prázdných pavučinových oken. Ale úplně opuštěný není. O tom svědčí muškáty v otevřených oknech a ostraha, která objekt hlídá.  Ale tatam je sláva a lesk a důležitost daného místa. Jaký osud je čeká?  

Okno
Zvonek na ostrahu

Je mezi vámi někdo, kdo budovu navštívil? Pamatujete si sílu a energii daného místa? Podělte se s námi v komentářích…..

Ještě nemáte knihu „Stále tajné aneb jak jsem sloužil v Mladoticích“? Nevadí, stále máte možnost si ji objednat. Zde: https://ladislavahrabovska.cz/objednavka/

Autorka knihy "STÁLE TAJNÉ aneb jak jsem sloužil v Mladoticích".
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů