Velitelství 10. letecké armády v Hradci Králové

Pokud jste četli knihu, „Stále tajné aneb jak jsem sloužil v Mladoticích“, určitě jste několikrát narazili na zmínku o tom, že  Mladotice byly záložní stanoviště 10. letecké armády. Hlavní sídlo bylo  v Hradci Králové. V případě napadení a zničení velitelství, by se řídil vojenský útok ze záložního stanoviště. Ano, to je teorie. Nikdy k tomu naštěstí nedošlo. A protože cílem dnešní výletní cesty byl Hradec Králové, jistě pochopíte, že mě velice zajímalo, kde velitelství bylo, jak budova vypadá, co je tam dnes…..jsem prostě ženská zvědavá…:-).

Z vyprávění vojáků jsem věděla, že stavba je na náměstí, nebo v těsné blízkosti, že je to budova, která by se dala snadno zničit, je na ráně. To mi jako indicie úplně stačilo.

Budova kasáren – obdélník z budov s bílou střechou

Z Bílé věže na Velkém náměstí se před námi rozprostřel Hradec Králové jako na dlani. Stačilo vyšlapat více jak 200 schodů a bílá střecha kasáren mě praštila do očí.  

Pohled z Bílé věže

Pěchotní kasárna se skládají ze čtyř velkých budov, které tvoří obdélník s nejdelší stranou 163 metry. Všechny budovy mají silné zdi a klenuté přízemní místnosti. Jsou spojeny krátkým traktem, kterým se přechází z jedné budovy do druhé.  Do všech vedou vchody z velkého dvora.  Fasády na hlavních budovách mají velmi střídmé členění. Vypadají velmi prostě. Kasárna pocházejí z let 1785 – 1788.

kasárna

Neporušený je pouze jeden vchod, ten z Komenského třídy. Malým okýnkem ve vratech lze nahlédnout dovnitř.

Vchod z Komenského třídy
Nakouknutí dovnitř

Budovy jsou zčásti opuštěné, soudím podle prázdných pavučinových oken. Ale úplně opuštěný není. O tom svědčí muškáty v otevřených oknech a ostraha, která objekt hlídá.  Ale tatam je sláva a lesk a důležitost daného místa. Jaký osud je čeká?  

Okno
Zvonek na ostrahu

Je mezi vámi někdo, kdo budovu navštívil? Pamatujete si sílu a energii daného místa? Podělte se s námi v komentářích…..

Ještě nemáte knihu „Stále tajné aneb jak jsem sloužil v Mladoticích“? Nevadí, stále máte možnost si ji objednat. Zde: https://ladislavahrabovska.cz/objednavka/

Autorka knihy "STÁLE TAJNÉ aneb jak jsem sloužil v Mladoticích".
Komentáře
 1. Zdeněk Bahr napsal:

  Dobrý den v Žižkových kasárnách jsem sloužil v letech 1967-1969.
  Zde bal dislokován pomocný útvar velitelství 10.letecké armády. Byl jsem zařazen jako řidič nákladního vozu Praga V3S . Na těchto vozidlech byla naloženo celé velitelství 10.armády . Dříve než vznikl objekt Mladotice bylo
  toto velitelství mobilní to je stany , štábní vozy planšety pro řízení letového provozu . U útvaru VU 3003 jsem s malými přestávkami sloužil celé dva roky . S pozdravem Z.Bahr

  • Ladislava Hrabovská napsal:

   Dobrý den. Zajímavé. Mobilní velitelství…Co jste tam konkrétně dělal? Chcete si o tom popovídat? Děkuji za reakci. L.H.

 2. Radek Freiberg napsal:

  Dobrý den,
  sloužil jsem v kasárnách v letech 89-91. Byl jsem zařazen na štáb jako dispečer automobil. provozu. Práce byla fajn.
  Chtěl jsem jen podotknout že hlavní velitelství resp. štáb ale nesídlil v Žižkárnách ale nahoře na náměstí v budově které se říkalo Hrad. Byla to budova v malé postranní uličce na které z venku nebylo znát že patří armádě.
  Chodíval jsem tam 1x týdně na plánování tras kontrol (Bechyně,Pardubice a jiná letiště) k zást.náčelníka štábu plk.Pilařovi (pohodový člověk). Jinak na té chodbě mělo kanceláře celé velení (5 generálu včetně velitele armády Gen.por. Sochora a později gen.por. Váňi a Ruského Gen. Tabunščikova). Jednou jsem se s Váňou potkal na chodbě a on mě začal peskovat kvuli délce vlasu, ale Pilař vylezl z kanclu a řekl ať mě nechá že svoji práci dělám dobře a v kanceláři jsem dostal panáka na uklidnění.
  Mějte se hezky a díky za váš článek. S pozdravem R.F.

  • Ladislava Hrabovská napsal:

   Děkuji moc za upřesnění a uvedení na pravou míru. Takže v Žižkárnách letectvo nebylo? Ještě jednou děkuji za reakci. L.H.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů