Vojenský újezd nebo vojenský prostor či vojenský výcvikový prostor jsou názvy pro části státního území, které jsou zvlášť vyhrazeny k výcviku nebo působení ozbrojených sil, především armády. Vím, že o oblasti Brdy bylo již hodně napsáno, bylo to jeden čas hodně diskutované téma.
Vojenský prostor zde vznikl v roce 1926 a od roku 1950 se stal vojenským újezdem. Rozloha území byla 260,08 km² a žilo v něm kolem 30 obyvatel. Asi 90 % území bývalého újezdu tvoří les, zbylou část využívala armáda především jako cvičiště se specializovanou dělostřeleckou a leteckou střelnicí. Platil zde zákaz vstupu pro veřejnost. Na jeho území bylo šest cílových ploch – Tok, Jordán, Brda, Padrť, Bahna a Kolvín.
Ke zrušení došlo k 1. lednu 2016. Území se rozdělilo mezi 27 obcí v okrese Příbram, Beroun, Plzeň –jih a Rokycany. Současně se zrušením vojenského újezdu zde vznikla chráněná krajinná oblast Brdy. Některé oblasti jsou i nadále užívány armádou a veřejnosti nepřístupné. Jde zejména o posádkové cvičiště Jince včetně dopadové plochy Brda a dále například o utajený objekt U Němých.
Rozhodli jsme se, že se vydáme na krátký turistický výlet a navštívíme malinkatý kousek daného území. Zaparkovali jsme na parkovišti u Padrťského potoka za Strašicemi a po turistické žluté se vydali s batůžkem na zádech. Cedule na začátku nás nenechala na pochybách, že jsme opravdu v bývalém vojenském újezdu.
Kolem strážného jsme prošli bez povšimnutí, ani jsme se nemuseli maskovat, nebo hlásit. 🙂
Klub českých turistů zde udělal doopravdy kus práce. Cesty krásně značené a nedalo se zabloudit.
Došli jsme na Kolenskou cestu a dále po zelené na Lipovsko. Nenechali jsme si ujít malebnou vyhlídku. Příroda je zde doopravdy nádherná. Ticho, klid, nepotkáte živáčka. Najednou, nevěřím vlastním očím, před námi se pásl velký, statný kůň. Musela jsem si promnout oči. Je to možné? Ale „kůň“ nás zahlédl a otočil se ve své kráse a už jako majestátný jelen s krásným parožím odběhl pryč.
Já neznalá, doufala, že cestou uvidím stopy vojenského života. Ale bohudík jsem našla jen plný košík krásných hřibů. A že jich tu bylo! Úplný houbařský ráj.
U Zlámané lávky jsme se dali po modré k zámečku Tři Trubky. Je to malý lovecký zámeček. Jako jedna z mála staveb se na území bývalého vojenského újezdu dochoval dodnes. Je zařazen mezi kulturní památky. Po zřízení vojenského újezdu sloužil zámeček k reprezentačním účelům. Ve třicátých letech dvacátého století zde pobývali prezidenti Masaryk i Beneš. Po válce se sem sjížděli vysocí představitelé vlády a ministerstva obrany. V současné době je vstup dovnitř veřejnosti odepřen.
Vraceli jsme se zpět k autu kolem vojenské stavby Amerika, od jejího fotografování odrazují zákazové cedule. My měli stejně plné náruče hub.
Poslední naše dnešní zastávka byla ve Strašicích v bývalém kasárenském areálu – v Muzeu Středních Brd. V objektu vily je zřízena moc hezká expozice nejen ze Středních Brd, ale hlavně ze života obyvatelů Strašic. V druhé kasárenské budově je vystavena historie vojenství.
Vím, že s kasárnami v Mladoticích nemá tato lokalita nic společného. Přesto si myslím, že by člověk měl poznávat i jiná místa, jiné příběhy, jiné osudy. Jestli dovolíte, ráda se s vámi občas podělím o své malinkaté nové poznatky. Budu ráda, pokud chcete něco říct, napište mi do komentářů pod textem. A pokud ještě nemáte moji knihu „Stále tajné aneb jak jsem sloužil v Mladoticích“, nezapomeňte si ji objednat.
Zdroj: Dostupné na: http://poznejbrdy.cz, https://cs.wikipedia.org/wiki/Vojensk%C3%BD_%C3%BAjezd_Brdy
https://strasice.eu
https://allmax.cz/muzea