Návštěva Muzea protivzdušné obrany Československa ve mně zanechala silný dojem. Na prohlídku jsme se objednali na webových stránkách www.bunkr-drnov.cz. Smekám před občanským sdružením Bunkr Drnov. Dokázali po odchodu vojáků zpřístupnit objekt veřejnosti. A že je zde co k vidění.
Velitelské stanoviště 71. protiletadlové raketové brigády, 56. radiotechnického praporu a Navádějícího stanoviště 5 bylo aktivní od 1. dubna 1985 do roku 1989, v roce 2003 byl objekt prohlášen za nepotřebný.
Na nádvoří se majestátně tyčí odpalovací zařízení SM 63-2 protiletadlového raketového komplexu SA – 75 Dvina s raketou11D. Impozantní.
Paní průvodkyně nás provedla technickým zázemím – strojovnami, kotelnou, filtroventilací, přes dekontaminační smyčku až do „čisté“ zóny. Viděli jsme zachovalou kuchyňku a vojenskou prodejnu-ARMU.
V Sále bojového velení na nás již čekal usměvavý major ve výslužbě František Chmelař. Odsud se řídila protivzdušná obrana Prahy, ale i dalších důležitých míst.
Zachovalé osvícené planžety dokazovaly, že se zde vše vyhodnocovalo, zakreslovalo a v případě ohrožení, velení dávalo povel k sestřelení cíle.
Prohlídka pokračovala do raketové expozice. A to bylo něco! Raketa S-75 Volchov jako jedna z prvních u nás nasazených, nebo S-200 Vega s délkou více než 10 m. Člověk si ani nedokáže představit tu sílu. Pan průvodce nás ohromoval svými znalostmi a odpověděl na každou otázku. V aktivní službě zde pracoval a své znalosti předával dál, nám návštěvníkům. Popsal nám dopodrobna i raketu S-125 Něva, 2K12 Kub, nebo protiletadlový dvojkanón vz.53.
Muzeum studené války stojí za zhlédnutí a mohu všem jen doporučit.