Vyzkoušela jsem si jedno hodně staré řemeslo. Stala jsem se na jeden večer lampářem. 😊 Jasně, že přeháním. Rozsvítila a zhasla jsem sama ručně a po staru pouze dvě plynové lampy v centru Prahy, ale i to byl pro mě doopravdy zážitek.
A nejen to. Večerní procházka Starým městem od Wimmerovo kašny na Uhelném trhu, Michalskou ulicí, Hlavsovou, přes Staroměstské náměstí, Železnou ulicí ke Stavovskému divadlu byla zčásti romantická, zčásti poučná, v každém případě moc zajímavá.
Akci organizovala Škola cestovního ruchu Tyrkys.cz., paní PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová. Úderem osmé hodiny večerní se na místo srazu přiblížil vysoký muž v historickém hábitu a dlouhou tyčí v ruce, Ing. Jan Žákovec. Ten nás velice zajímavě zasvětil do řemesla lampáře.
Už nikdo z nás určitě nepamatuje, že se dříve svítilo pomocí ohně v kovových koších upevněných na průčelí domů, až později pomocí olejových luceren. Svítiplynem se začalo svítit v Praze v roce 1847. O sto let později, v roce 1940 fungovalo v Praze už na 9 tisíc plynových lamp.
Lampář nebyla žádná lehká práce. Večer rozžehnout všechny lampy, k ránu za svítání zase všechny zhášet. Jeden čas, když se šetřilo penězi, se v noci ještě světla utlumovala. Éra lamp byla ukončena v roce 1985.
Příjemné a teplé světlo se od roku 2002 pomalu vrací. Aspoň v historických částech Prahy. O skoro 700 plynových lam se stará od roku 2004 cech lampářů. Snaží se svojí činností prohloubit profesní čest, tradici a úroveň profese lampáře.
Nové technologie plynových lamp, dnes již na zemní plyn, jsou již dálkově ovládané. Skládají se ze šesti aurových žárových punčošek a automatického hlídání plamene. Jedná se o elektrickou pojistku, která v případě zhasnutí plamene na punčoškách zajišťuje bezpečnost provozu plynového osvětlení.
Ale stále zůstává možnost starého dobrého ručního rozžíhání lamp pomocí tyče……
Ale dost řečí. Šup do ulic a pořádně se rozhlédněte. Víte, kde všude tyto krásné lampy najdete? Napište mi….