Výlet do spící nemocnice

Dnešní kroky nás směřovaly na místo, které je lidem, bydlícím v daném městě, utajené a neznámé. Zvěsti říkají, že zde byla záložní, anebo „spící“ nemocnice. Objekt samozřejmě sloužil vojsku, ale ve skutečnosti zde bylo utajované velitelské stanoviště ČSLA.

Vezmu vás s sebou na mini prohlídku daného místa. Chcete na výlet?

Areál se nyní nachází v soukromých rukách. Zavřená brána a nenápadné místo nesvědčí o ničem výjimečném. Bývalá vrátnice, obyčejné budovy, asfaltový prostor. Bývalý psinec je pěkně zachovalý, i když trochu zarostlý. Kotce pravděpodobně pro čtyři psy. Jeden se jmenoval určitě Bad, prozrazoval nápis na boudě.

psinec

Nenápadná budova, která je z jedné strany pod zarostlým, zeleným převýšením vyhlížela jako obyčejná stavba s kancelářemi.

Budova pod trávou

Vcházíme dovnitř a vybíráme si mezi dveřmi ty pancéřové. Do ukrytých prostor se dostaneme jen přes několik tlakových a vzduchotěsných dveří.

Tlačítko u pancéřových dveří

Prozkoumali jsme dvoupatrový podzemní objekt. Nachází se zde dokonce výtah. Teploměr ukazuje stálou teplotu 16 stupňů. Zařízení je udržovaném a téměř v provozuschopném stavu.

Chodby

Zajímavé je, že spodní patro je rozděleno na čistou a špinavou zónu. Viděli jsme dekontaminační smyčku, která naštěstí nikdy nebyla použita.

Řídící panel k dekontaminaci

V objektu je funkční studna. Kontrolky, které jsme viděli na cisternách na naftu, potvrzují, že jsou prázdné. Sprcha pro vojáky a záchod uchycen železnými segmenty k podlaze.  Zamýšlíme se, proč?

sprcha
záchod

Co na nás všechny ale příjemně zapůsobilo, byla místnost, vysoká přes obě patra. Byly zde zcela dva funkční diesel agregáty, od výrobce ČKD Praha. Ten druhý je rezervní.  Jeho výkon je 720 k, hmotnost 9 200 kg, s otáčkami 600/1 min. Motor se startuje stlačeným vzduchem. Vše ve funkčním stavu! Poslední zkouška, dle místních záznamů, proběhla v roce 2004.

diesel agregát

Odcházíme, plní dojmů. Místní vůbec netuší, jakou mají ve svém okolí zajímavost.

Líbil se vám malý výlet do „minulosti“?
Autorka knihy "STÁLE TAJNÉ aneb jak jsem sloužil v Mladoticích".
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů