Než kniha přijde na svět

Rukopis:

rukopis

Mám velkou radost. Kniha je napsaná, ale…. Abych byla přesnější, když rukopis držíte v ruce, zdaleka není hotovo. Ještě vás čeká spoustu kroků, než konečný produkt, vytoužená kniha, shlédne světlo světa. Zajímá vás ten proces rození?  Nabízím vám mini povídání o tom, jak to probíhalo v mém případě. V případě mé knihy.

Výběr tiskárny:

výběr tiskárny

Knihu jsem si vydávala sama, na vlastní náklady. Chtěla jsem nějakou malou, nejlépe rodinnou tiskárnu, kde bude i rodinný přístup, kde to nejede jako na běžícím páse, kde se s vámi baví, i když jste malý, neznámý a začínající J autor. Vybrala jsem tiskárnu F-print  Krchleby u Nymburka. Měla jsem jasno v tom, že kniha bude formátu A5, aby se vešla do kabelky. Bude šité vazby (V8) – tvrdé desky, aby něco vydržela. A tištěna bude na kvalitním bezdřevém ofsetovém papíře, protože některé dokumenty a černobílé fotografie jsou horší kvality, tak abychom je dobře viděli. 

Korektury:

korektury

I když píšete s nejlepším vědomím a svědomím, najdou se v textu chyby. Nikdo samozřejmě nechce, aby dílo vyšlo s hrubkami, překlepy a chybami. Najmete si člověka znalého, zkušeného.  A tak nastává nekončící kolečko korektur. Pan „korekturák“ dílo přečte, opraví a stylizuje a pošle vám to ke schválení. A vy znovu čtete. Zase chyba? Pošlete zpět….a znova a znova.  Pořád dokola.

Tisk obálky:

tiskařský stroj

Korektury hotové, grafik udělal své a vše máme odsouhlaseno, můžeme tisknout. Začíná se nátiskem obálky. V podstatě se používají jen čtyři základní barvy – černá, červená, žlutá a modrá. Pro každou barvu je samostatná tisková jednotka. A jen se ladí a ladí. Pozorovat tiskařský stroj při práci byl pro mě zážitek.

Tiskneme:

v tiskárně

Máme „nasvíceno“ a můžeme tisknout. Než jsem dorazila do tiskárny, bylo pár archů už hotovo. Na jedné straně se vkládají prázdné archy a na konci vybíhají vytištěné. Je to jednostranný tisk, takže papíry proběhnou strojem ještě jednou. Vím, že pro některé je práce v tiskárně denní chleba, je to pro ně rutina, ale já nevěděla, kam se dřív dívat. Úžasné. Ještě když vidíte jednotlivé stránky vytištěné, máte takový zvláštní pocit, že se doopravdy blíží konec….

Ještě svázat:

vytištěné archy

Vše je vytištěno. Stroj zvládne v daném množství a za dobrých podmínek šest až osm archů za den, tiskli jsme jich sedmnáct. Zaměstnanci se měli co ohánět. Zaslouží veliké díky. Nyní se vytištěné archy odvezou na svázání a kompletaci, čili tiskařské zpracování.

Hotovo:

hotové knihy

Zvoní telefon. Knihy jsou hotové, můžete si je vyzvednout. Tak a teď to přijde. S třesoucím se hlasem a vrněním v žaludku odjíždím do tiskárny. Jsem zvědavá. Povedlo se? Nakládáme do auta dvě palety. Knížka je krásná a moc příjemně voní. Líbí se i vám?

Čtenáři:

můžeme číst

I sebekrásnější kniha, pokud nemá čtenáře, jako by nebyla. Takže nenechte si ujít tuto možnost a pořiďte si jí! (nejlépe na https://ladislavahrabovska.cz/objednavka/). Budu ráda, pokud se vyfotíte s knihou Stále tajné aneb jak jsem sloužil v Mladoticích, a ukážete ji nám všem. Přeji všem krásný čtenářský zážitek.

Autorka knihy "STÁLE TAJNÉ aneb jak jsem sloužil v Mladoticích".
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů