Dělostřelecká tvrz Hůrka

Časová náročnost prohlídky dělostřelecké tvrze Hůrka je 40 – 360 min. Cože? Šest hodin prohlídky? Přišlo mi to neuvěřitelné. Doopravdy šest hodin? No páni! Pochopila jsem a uvěřila, až když jsme se do tvrze dostali, i když na prohlídkovou trasu kratší, „pouze“ cca 60 min dlouhou. A stálo to za to!

Dělostřelecká tvrz Hůrka je jednou z pěti stavebně dokončených tvrzí v České republice budovaných v rámci československého opevnění proti Německu z let 1935 – 38. Za okupace posloužily jako terče zkušební dělostřelby. Sruby Hůrky se staly cílem i pro vyvíjené tajné zbraně III. říše. Jedná se o střely Röchling, plyn Tajfun. Poté ho používala naše armáda jako muniční sklad. To až do roku 2008. Nachází se v Pardubickém kraji, v severozápadním výběžku Hanušovické vrchoviny na okraji města Králíky. Nyní je přístupná veřejnosti jako muzeum.

Budovala se pouhých 24 měsíců. Použito bylo desetitisíce kubíků betonu a stovek tun oceli. Jedná se rozsáhlý objekt, komplex pěti srubů. Všechny jsou propojené chodbami hluboko pod povrchem země. Celková délka chodeb a sálů je 1,75 km. Člověk se našlape… 🙂

1,75 km chodeb

Vchodový objekt K – S 12a sloužil jako zásobování tvrze. Byl zde vjezd pro nákladní automobily, vchod pro pěší, překladiště pro pevnostní dráhu o rozchodu 600 mm. V poválečném období byla přistavena nakládací rampa. Ta už je zbouraná a nachází se zde vstup do muzea.

Vchodový objekt K – S 12a

Dělostřelecký srub K – S 11 je přístupný pouze v rámci speciálních prohlídkových tras. Je značně poničen.

Dělostřelecký srub K – S 11

Během okupace na objektu probíhaly postřelovací zkoušky podkaliberních protibetonových střel Röchling, zkoušky ženijních náloží a bojovým výbušným plynem.

Střela Röchling

Dělostřelecká otočná věž K –S 12. Zde měla být zabudována ve výsuvné a otočné věži hlavní zbraň tvrze. Na podzemní systém chodeb je napojen svislou schodišťovou a výtahovou šachtou.

Dělostřelecká otočná věž K – S 12

Pěchotní srub K – S 10 a K – S 13 leží na linii hlavního obranného postavení. Měl zde být zastaven postup útočníka.

Pěchotní srub

Izolovaná dělostřelecká pozorovatelna K – S 12b patří sice do sestavy tvrze, ale není na něj napojen podzemním systémem chodeb. Úkolem bylo pasivní pozorování, ne aktivní boj.

Dělostřelecká tvrz Hůrka, a ostatní podobné, byla stavba zcela nepřekonatelná. Československo svého času mělo vytvořeno úžasný systém opevnění, které by dokázaly ubránit naši vlast před nepřítelem. Ale my se vzdali bez boje a všechny naše „perly“ předali protivníkům. Nad nějakými rozhodnutími v minulosti zůstává rozum stát.

Co myslíte vy?

Autorka knihy "STÁLE TAJNÉ aneb jak jsem sloužil v Mladoticích".
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů